Néhány napja hátramentem a kertbe (1400 négyzetméter, szóval nem mindig jutok el a végéig), és leesett az állam, hogy mennyi szilva van az egy szem fánkon. Lelki szemeim előtt már láttam a napokig tartó lekvárfőzést - mert nekem ugye az Alföld közepén is otthoni, szatmári szilvalekvárt kell főznöm, amiben megáll a kanál -, amihez megvan minden, egy dolgot kivéve, ami a türelem. Márpedig a 12 órán át főzött lekvárhoz az kell a legjobban. Ezzel minden évben megjárom... Közben azonban azon is gondolkodtam, hogy mi mást csinálhatnék még a szilvából - ennyiből mégse legyen lekvár, mert abba beleőszülök:
És akkor jött a szilvás torta ötlete. Mióta kiderült az inzulinrezisztenciám, nagy kihívás tényleg jó, nem fűrészporos, de közben teljes értékű süteményeket találnom és sütnöm, de őszintén szólva élvezem a keresgélést, review-k olvasását és a kiválasztási folyamatot - azért mégiscsak marketinges vagyok, vagy mi a szösz. Na szóval, egy zsidó oldalon találtam rá erre a receptre, és egyből beleszerettem: tojáshab, gyümölcspüré vagy lekvár, és teljes kiőrlésű tészta - ahogy Eszter barátnőm mondaná: CSAMM!
Szóval nekiálltam, megsütöttem, itt-ott módosítottam, és fantasztikus sütemény kerekedett belőle.
Hozzávalók:
3 tojás, szétválasztva
250 gramm teljes kiőrlésű liszt
1 és 1/2 teáskanál sütőpor
1/2 teáskanál só
1/4 teáskanál szódabikarbóna
200 gramm vaj, szobahőmérsékleten
65 gramm cukornak megfelelő édesítő
1 teáskanál vanília kivonat
125 gramm joghurt
Töltelék: 25 dkg cukormentes lekvár, vagy 35 dkg friss gyümölcsből főzött dzsem (ezt ízlés szerint ízesíthetjük cukorhelyettesítővel, de ha a gyümölcs elég édes, az édesítés el is hagyható)
Tojáshab: a három tojás fehérje, 100 g eritrit, csipet só
Díszítésként: aprított mandula vagy mogyoró
A tojásokat széválasztjuk, a fehérjét félretesszük a habhoz. A vajat habosra keverjük az édesítővel, a lisztet pedig összekeverjük egy másik tálban a száraz hozzávalókkal. A tojások sárgáit egyesével a habos vajhoz keverjük, majd hozzáadjuk a joghurtot és a lisztes keveréket. Nem túl puha, nehezen folyó tésztát fogunk kapni, amit 24 centis tortaformába simítunk, és sütünk 180 fokon 30 percig. Ha megsült, kivesszük, formával együtt rácsra tesszük. A sütőt felkapcsoljuk 190 fokra, a tojásfehérjét pedig kemény habbá verjük az eritrittel. A tésztára rásimítjuk a lekvárt (friss gyümölcsből is készíthetjük, ahogy az eredeti recept írja) , annak a tetejére pedig a tojáshabot, amit megszórunk kevés aprított mandulával, és még 15 percig, vagy a tojáshab barnulásáig sütjük.
Az eredmény pedig egy fantasztikusan puha, felül ropogós, édes finomság, ami IR-eseknek is remek uzsonna, és egy termetes férfi vendégsereg minőségellenőrzése alapján is átmegy a teszteken <3
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Audianer 2019.08.22. 10:55:20
Na, itt bukott el nálam a dolog. A lekvárban ugyanis nem kevés cukor van...